stockfrekid

Internet w dzisiejszych czasach to okno na cały Świat, miejsce tworzenia międzynarodowych sieci, nawiązywania kontaktów czy zawierania znajomości. To miejsce dające nam, użytkownikom mnóstwo możliwości, tworzące płaszczyznę sprzyjającą wymianie informacji, ale jednocześnie niosącą ze sobą nieskończoną liczbę zagrożeń. Na niebezpieczeństwa wynikające z szeroko pojętego korzystania z Internetu, najbardziej narażone są dzieci – nieświadomi użytkownicy sieci, którzy wielokrotnie, zamieszczając w Internecie konkretne treści, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Dlatego niezwykle istotnym elementem, wprowadzającym dziecko w nieznany Świat Internetu, jest rozmowa o zagrożeniach płynących z jego użytkowania.

Jak to zrobić?

Przede wszystkim musimy uświadomić dziecku, że Internet to miejsce publiczne, a nie – jak mogłoby się wydawać – anonimowe. Miejsce, które znacznie bardziej niż „realny Świat” naraża nas na „wykradanie” prywatnych informacji czy pozyskiwanie danych teleadresowych. Powinniśmy uzmysłowić dziecku, że treści raz wrzucone do Internetu, nie „rozpływają się”, ale zostają tam na zawsze. Warto zatem, razem z dzieckiem, zadbać o odpowiednie ustawienia prywatności na portalach społecznościowych. Spróbujmy również wspólnie odkrywać „lepsze strony Internetu” – surfujmy po sieci razem z dzieckiem – niech stanie się to nie tylko rodzinną aktywnością, ale przede wszystkim pozwoli nam, w jakimś stopniu, poznać, ukierunkować i kontrolować wirtualne zainteresowania naszego dziecka.

Po drugie, musimy dostosować sposób rozmowy do wieku dziecka. Inaczej rozmawiać będziemy z dzieckiem w wieku wczesnoszkolnym, którego „przygoda z Internetem” dopiero się rozpoczyna. Zdecydowanie inaczej natomiast będzie wyglądać nasza rozmowa z nastolatkiem, który jest już w zasadzie świadomym użytkownikiem Internetu i wielokrotnie porusza się w sieci znacznie swobodniej niż jego dorośli opiekunowie.

Bez względu jednak na wiek naszego dziecka, najważniejsza jest rzeczowa i spokojna rozmowa oraz nazywanie pewnych zjawisk „po imieniu”. Poruszając temat pornografii, czy child-grooming’u przekażmy dziecku nie tylko informacje, że jest TO złe, ale przede wszystkim wytłumaczmy dlaczego jest złe. Rozmową budujmy zaufanie, które jest podstawą dobrej relacji z dzieckiem. Nauczmy dziecko, że powinno nas informować o każdym problemie, wynikającym z użytkowania Internetu.

Kolejna, niezwykle istotna sprawa – możemy mówić o tym, że pewne zachowania są niestosowne i niebezpieczne, jednakże w żadnym wypadku nie możemy oceniać dziecka. Powściągnijmy emocje i nie reagujmy nerwowo, ponieważ nasz krzyk czy pretensje spowodują tylko, że dziecko nie będzie chciało z nami rozmawiać. Często bywa tak, że dziecko zupełnie nieświadomie znajduje strony przeznaczone dla osób dorosłych, a w obawie przed karą czy negatywną reakcją Rodziców – próbuje ten fakt ukryć. Róbmy zatem wszystko, byśmy w takich niezręcznych czy krępujących dziecko sytuacjach, byli osobami „pierwszego kontaktu”.

Sieć to ogromna potęga, która niesie ze sobą tyle samo pozytywów, co negatywów. Tylko od nas – Rodziców, zależy jak dziecko będzie poruszać się po Internecie i w jakie zakątki tego „tajemniczego świata” dotrze. Pamiętajmy – użytkowanie Internetu „z głową”, rodzicielska kontrola, edukowanie i przede wszystkim rozmowa, to podstawy do stworzenia bezpiecznej płaszczyzny do surfowania w sieci. Róbmy zatem wszystko, by nasze dziecko czuło się tam bezpiecznie.

Autorka: Paulina Fuksińska

Reklamy